Aktualności czyli co nowego słychać

Projekt-bez-nazwy-27.png

Koniec sklepów na Facebooku i Instagramie

Firma Meta (dawniej Facebook) ogłosiła niedawno pewne istotne zmiany dotyczące funkcjonowania sklepów na swoich platformach w różnych regionach. Te zmiany wejdą w życie od 10 sierpnia 2023 roku i wpłyną na wiele firm działających na tych rynkach. Co oznacza to firm prowadzących swojego profile w Polsce? Tak naprawdę jest to koniec sklepów na Facebooku i Instagramie!

11 szczęśliwców

Pierwsza informacja dotyczy firm, które mają sklepy na 11 rynkach, a mianowicie w Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Firmy te będą mogły nadal korzystać ze sklepów na Facebooku i Instagramie do odwołania. Oznacza to, że ich sklepy na tych platformach będą nadal dostępne dla klientów.

Koniec sklepów na Facebooku i Instagramie

Natomiast dla firm, które posiadają sklepy na wszystkich innych rynkach w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, obowiązują inne zasady. Firmy te nie będą już mogły prowadzić sklepów na swoich stronach na Facebooku ani na swoich kontach na Instagramie, chyba że włączą funkcję Finalizacji zakupu na Facebooku lub Instagramie w Stanach Zjednoczonych. Po 10 sierpnia 2023 roku nastąpi zastem koniec sklepów na Facebooku i Instagramie dla firm działających na tych rynkach.

Brak możliwości oznaczania produktów

Firmy, które utracą dostęp do sklepu na Facebooku i Instagramie, stracą również możliwość korzystania z innych funkcji związanych ze sklepami. Nie będą już mogły oznaczać produktów w swoich postach, rolkach wideo i relacjach na tych platformach. Ponadto nie będą miały możliwości tworzenia nowych grup niestandardowych ani docierania do podobnych odbiorców na podstawie osób, które odwiedziły ich sklepy.

Reklamy ze znacznikami na Instagramie

Jednak na Instagramie reklamy ze znacznikami produktów nadal będą dostępne jako rozwiązanie umożliwiające firmom docieranie do nowych i aktualnych klientów. Reklamy te umożliwiają odkrywanie produktów na dużą skalę w środowisku niezależnym od sklepów na Facebooku i Instagramie. Firmy, które aktywnie wykorzystują reklamy ze znacznikami produktów, nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań. Ich kampanie reklamowe będą kontynuowane w niezmienionej formie.

Jak poradzić sobie ze zmianami po 10 sierpnia?

Obecne działania firmy Meta wskazują jednoznacznie na to, że social mediowy gigant skupia się na rozwijaniu systemu reklam, aby te przynosiły jeszcze lepsze efekty biznesowe. Wyłączone zostaną bowiem opcje, które za darmo pozwalały administratorom stron prezentować swoje produkty w zakładce “Sklep”, a także w oznaczeniach postów. Jakie są zatem alternatywy dla wyłączonych sklepów na FB i IG? Na platformie Facebooka warto postawić na płatnie kampanie reklamowe Advantage+, a poza nią – na sprawnie działający sklep internetowy, na sprzedaż w popularnych marketplace’ach i reklamy w Google Ads.

 

Oficjalne informacje na ten temat znajdziecie na stronie Facebooka: https://www.facebook.com/business/help/953630345801994

Oceń tą stronę